Kościelisko jest wsią zlokalizowaną w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim. Jest stolicą Gminy, w której skład wchodzą jeszcze dwie wsie: Witów i Dzianisz. Wieś ulokowana jest na południowych zboczach Pasma Gubałowskiego, a jej największą atrakcją jest niesamowity widok na Tatry. Jeszcze do 1867 roku było częścią Zakopanego. Obecnie dystans w postaci 5 kilometrów pomiędzy tymi miejscowościami mocno zmienia sposób wypoczynku. O ile w Zakopanem nie ma gdzie szpilki wcisnąć, to w Kościelisku przyjezdni mają dla siebie indywidualną przestrzeń i mogą swobodnie oddychać krystalicznie czystym górskim powietrzem, a także w spokoju podziwiać okolicę.

Kościelisko wybierają osoby, które uwielbiają klimat gór i okolic, dlatego też, że bardzo źle znoszą turystyczny ścisk. Noclegi w Kościelisku to szansa (lista miejsc prezentowana przez Meteor) na obcowanie z lokalnym folklorem, kosztowanie przysmaków i wyrobów z owczego sera, wczuwanie się w atmosferę miejscowości.

Kościelisko (dodatkowe informacje w Wikipedii) najprawdopodobniej oznaczało miejsce, w którym stał kościół – nic dziwnego, że wytwarza bardzo silną energię przyciągającą letników. W rzeczy samej pierwotnie wieś pełniła funkcje osad pasterskich. Tradycja ta jest nadal kultywowana, ale z pewnym ograniczeniem, jakie wprowadzono w latach 60-tych XX wieku. Z uwagi na fakt, ze owce zjadały i zadeptywały krokusy, co groziło całkowitym wyginięciem tych roślin na polanach, wyznaczone zostały miejsca przeznaczone dla pasterstwa. Wiadome jest, że pasterstwo to dziedzictwo, jakie pozostawili po sobie w tym regionie Wołosi, którzy przybyli z Bałkanów w XV wieku w celu poszukiwania pastwisk idealnych dla ich zwierząt.

Sposób wypoczynku to bardzo indywidualny wybór. Można wypoczywać biernie, bez większego wysiłku, ale ta opcja może zubożyć pobyt. Aktywny wypoczynek to chociażby wyprawy piesze czy rowerowe po trasach na te cele wyznaczonych. Możliwość obcowania z potęgą przyrody i niezapomniane widoki na góry z pewnością wpłyną na jakość pobytu. Pobyt w górach mało kiedy kojarzony jest z kąpielami wodnymi, ale Zakopane znalazło na to specyficzne rozwiązanie: jakiś czas temu powstał basen termalny, z którego – zupełnie pod gołym niebem – można podziwiać Tatry. Bez wątpienia jest to ogromna atrakcja dla osób w różnym wieku.