Niewielka wielkopolska wioska położona nad Jeziorem Raczyńskim to miasteczko o długiej i barwnej historii. Każdemu kto szuka ciekawego miejsca do wypoczynku w Wielkopolsce warto zwrócić uwagę właśnie na Zaniemyśl. Historia osady w tym miejscu sięga jeszcze XIII w., a w XVIII w. otrzymała ona prawa miejskie. Jedną z najbarwniejszych historycznych postaci żyjących w tu był hrabia Edward Raczyński – magnat, społecznik, mecenas sztuki i nauki, fundator poznańskiej Biblioteki Raczyńskich. Do niego także należała kiedyś wyspa o powierzchni 3 ha położona na jeziorze w Zaniemyślu, która dziś jest jednym z piękniejszych miejsc w okolicy.

Wyspa przeszła w ręce hrabiego Raczyńskiego w roku 1815 i do jego śmierci w 1845 r. była pod jego zarządem. Przyjeżdżał on tutaj na wczasy i niewielki teren wyspy starannie zagospodarował. Wybudował tu drewniany domek w stylu szwajcarskim. Jest to piętrowy budynek od wewnątrz posiadający ceglane ściany. Wokoło domu powstał park o zróżnicowanym drzewostanie. Na zaledwie 3 hektarach rośnie tu ponad 60 starych dębów, a 17 sztuk jest pomnikami przyrody – co oznacza że mają one ponad 300 lat.

W okresie bytności tutaj hrabiego Raczyńskiego właściciel urządzał tu spotkania towarzyskie i zabawy. Jedną z barwniejszych ówczesnych rozrywek były tzw. bitwy morskie. Impreza ta polegała na walce na jeziorze specjalnie zaprojektowanych statków wzorowanych na historycznych łodziach. Całonocne wystrzały okrętów i zdobywanie twierdz na brzegach było połączone z zabawą. Współcześnie można by tę rozrywkę porównać do popularnych rekonstrukcji walk historycznych. Współcześnie miasto kontynuuje tę tradycję co roku w lipcu organizując Zaniemyskie Bitwy Morskie. W czasie tej imprezy od wczesnych godzin porannych organizowane są zawody sportowe, a punktem kulminacyjnym jest bitwa żeglarska o herb gminy Zaniemyśl. Impreza ma także bogatą oprawę muzyczną – co roku występują tu gwiazdy muzyki rozrywkowej – a także pokazy pirotechniczne i zabawę taneczną na koniec.

Ta garść informacji, to zaledwie wstęp do poznania Zaniemyśla. Kto szuka ciekawych okolic do odpoczynku w Wielkopolsce, wioska ta może być interesującym odkryciem. Na teren wyspy można się dostać w sezonie promem (koszt ok. 5 zł). Warto te okolice odwiedzić w lipcu, podczas corocznej imprezy na wodzie lub przy okazji innych regionalnych lub sportowych imprez, których rok rocznie przybywa. Wstęp na Zaniemyskie Bitwy Morskie wynosił w 2015 r. – 10 zł, dla dzieci do 7 lat wstęp wolny. Nocleg można znaleźć pod linkiem: . Bieżące informacje o programie i atrakcjach turystycznych można znaleźć na stronie miasta: www.zaniemysl.pl lub na profilu facebookowym: Zaniemysl.info.