Świnoujście to urocza osada nad brzegiem Morza Bałtyckiego. Granice tego miasta stanowią: od południowej części Zalew Szczeciński (https://pl.wikipedia.org/wiki/Zalew_Szczeciński – link do strony), od strony północnej: Morze Bałtyckie, od zachodu graniczy z Niemcami, a od wschodu znajduje się gmina Międzyzdroje (http://divashow.pl/panorama-miedzyzdrojow-ze-wzgorza-kozierowskiego-148/ – link do strony). Dzięki swojemu wyróżniającemu się położeniu jest miejscowością o wielu zaletach. Jest znaczącym ośrodkiem gospodarki morskiej (posiada 1 z 4 najważniejszych portów w Polsce) oraz jest Bazą Marynarki Wojennej. Dodatkowo uznawane jest za popularne uzdrowisko i miejscowość turystyczną.

Osoby odwiedzające to miejsce mogą cieszyć się pieszymi wycieczkami. Deptaki dostępne dla turystów są niezwykle atrakcyjne, ponieważ pobliska linia brzegowa morza dostarcza dla zmysłów wiele bodźców. Spacerując można wdychać niezwykle czyste powietrze, wzbogacone w jod, można również zostać oprószonym morską bryzą. Również zmysł słuchu będzie dostatecznie zaspokojony dźwiękiem rozbijających się fal. Wiele kafejek znajdujących się wzdłuż deptaku ma w swojej ofercie przepyszne dania, wśród których największą zaletą są potrawy z ryb, rankiem dostarczonych wprost z rybackich kutrów. Na deser najmłodsi jak i starsi turyści mogą zaspokoić kubki smakowe pysznymi goframi, które nad morzem smakują najlepiej.

Przybysze chcący zmienić nieco otoczenie, mogą udać się do pobliskich miejscowości niemieckich Heringsdorf, Bansin oraz Ahlbeck. Każdy, kto chce lepiej poznać piękną przyrodę, jaką oferuje natura, jak również cudowne perełki architektoniczne, swoją wycieczkę mogą w lepszy sposób zaplanować posiłkując się specjalnie przygotowanymi szlakami turystycznymi. Miasto dostępnych ma ponad 50 km ścieżek, które doskonale opisane są w różnych przewodnikach dostępnych w każdym sklepie, skierowanym w stronę turystów w Świnoujściu.

Ścieżka dydaktyczna ma długość ok. 4 km i nazwana jest jako "Szlak Fortyfikacyjny". Na spacer można wybrać się również Szlakiem Świnoujście-Międzyzdroje. W tym przypadku należy przygotować się na spacer o długości 16 km. Warto przy okazji pomyśleć o noclegach (https://meteor-turystyka.pl/ – link do strony), w przypadku, gdy nie wystarczy nam dnia, by przejść cały wyznaczony tor, nocleg będzie niezbędny. Najdłuższym natomiast szlakiem jest trasa o długości 21 km. Znana jest pod hasłem "Międzynarodowy Narodowy Szlak Pieszy". Nadmorskie miasto Świnoujście jest znane jako miejscowość przyjazna turystom, zapewniająca najwyższy standard oraz bezpieczeństwo.