Wybierając się na tak upragniony wakacyjny odpoczynek warto udać się do znajdujących się w województwie warmińsko-mazurskim Mikołajek. To urocze miasteczko bez dwóch zdań jest jednym z najatrakcyjniejszych w tej części Polski. Przybywając w te rejony na dłuższy wypoczynek turyści zdają sobie sprawę jak wiele interesujących chwil jest tutaj przed nimi. Kiedy już zdobędziemy dogodną kwaterę (szukaj np. tu ) możemy udać się na ciekawe wyprawy by poznać tutejszą przyrodę.

Miejscem, w które każdy powinien się tu udać jest rezerwat noszący nazwę ,,Jezioro Łuknajno”. Historia tego obiektu sięga roku 1937, na kiedy to datowane jest objęcie go ochroną. Z kolei w roku 1947 Łuknajno oficjalnie otrzymało miano rezerwatu ornitologicznego (szczegóły na https://pl.wikipedia.org/wiki/Rezerwat_przyrody_Jezioro_%C5%81uknajno). Bardzo ważnym dla tego miejsca był też rok 1977, kiedy to rezerwat znajdujący się na terenie Mikołajek został włączony do międzynarodowej sieci rezerwatów, będących pod opieką UNESCO. Już w rok później uznano go ważnym obszarem wodno-błotnym na świecie dla życia i rozrodu ptaków wodnych w ramach konwencji RAMSAR.

Żyją tu liczne ptaki w postaci łyski, perkozy: dwuczube, rdzawoszyje, kaczki krzyżówki, zauszniki i perkozki i niezwykle rzadko występujące w naszym kraju hełmiatki. W przybrzeżnych trzcinowiskach i szuwarach żyją z kolei: kokoszka wodna, wodnik czy też kureczka nakrapiana. Także nad jeziorem ujrzeć można niezwykłe okazy w postaci: bielików, rdzawych kani czy też rybołowów. Znajduje się tu również niesłychana ilość bardzo cenionych ssaków w postaci chociażby: karczownika ziemnowodnego, jenota, norki amerykańskiej, dzika, czy też łosia przechodniego. Co niezwykle ważne, po rezerwacie przechadzać można się tylko i wyłącznie wzdłuż jasno wytyczonych ścieżek. Dodatkowe ograniczenia dotyczą zwiedzania w większej grupie. Jest to możliwe, ale tylko przy uprzedniej zgodzie samego dyrektora Parku. Miejsce to daje wiele możliwości obserwowania flory i fauny, ale może być też niezwykłą przygodą dla wszystkich przybyłych tu turystów.