W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się aktywny wypoczynek. Coraz więcej osób na urlopie pragnie, nie wylegiwać się na plaży czy przy hotelowym basenie, ale ładować akumulatory na szlakach turystycznych, na łonie natury. Dlatego też coraz chętniej szukamy miejsc nie tyle komfortowych, co ciekawych, z wieloma propozycjami spędzania czasu w sposób aktywny. Miejscem, które spełnia wszystkie te kryteria jest, bez wątpienia, Borsk. Jest to wioska położona na Kaszubach, na skraju Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego (o parku ⇒ więcej tutaj). To położenie sprawia, że jest to doskonała baza wypadowa do zwiedzania tego pięknego kaszubskiego parku (Borsk ⇒ dalej o noclegach).

Park to miejsce, które promuje aktywny wypoczynek w bliskim kontakcie z przyrodą. Na terenie Parku wytyczono 6 ścieżek przyrodniczo-edukacyjnych, o łącznej długości 29 km, które dodatkowo pełnia funkcję edukacyjną. Warto je w skrócie przedstawić:

* Wokół jeziora Rzuno – ścieżka oznakowana kolorem żółtym, o długości 3 km. Na jej trasie znajduje się 12 tablic edukacyjnych. Ścieżka biegnie wokół jeziora Rzuno, znajdującego się w otulinie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.

* Wdzydze Kiszewskie – ścieżka oznakowana na zielono, o długości 4 km, posiada 8 przystanków z tablicami edukacyjnymi. Ponadto na trasie znajduje się także wiata i ławki. Ścieżka przeprowadzona jest przez wieś Wdzydze Kiszewskie i po jej malowniczych okolicach.

* Juszki – ścieżka żółta, o długości 3 km. Znajdziemy tu 5 tablic edukacyjnych oraz wiatę. Ścieżka biegnie przez las w pobliżu czterech jezior: Długie, Wielkie Oczko, Głęboczko, Mieliste.

* Szlakiem Pięciu Jezior – ścieżka czerwona, o długości 6 km i z 6 tablicami edukacyjnymi. Idąc nią poznamy różnorodne krajobrazy WPK – lasy, łąki, jeziora i rzeki.

* Wokół jeziora Schodno – ścieżka czarna, dość długa – 8 kilometrowa. Na ścieżce czeka na nas 9 tablic edukacyjnych.

* Życie Lasu Wokół Remizy – ścieżka niebieska, o długości 3 km z 9 tablicami edukacyjnymi, ma na celu pokazania ptasią remizę, paśnik, hydrofilową oczyszczalnię ścieków i wiele innych atrakcji.