Lato czy zimowe ferie zwykle kojarzą się nam z jednym: urlopem spędzanym poza domem, najczęściej w towarzystwie rodziny lub znajomych. Niekiedy bywa jednak tak, że letnie miesiące trzeba poświęcić na podreperowanie swojego stanu zdrowia, a wtedy najlepszym celem wakacyjnych wypraw będą miejscowości o charakterze uzdrowiskowym. Z tego względu często wybieranym miejscem docelowym jest położony w Sudetach Wschodnich Lądek-Zdrój, słynący z cieplic radoczynnych, doskonałych na schorzenia reumatoidalne i neurologiczne.

Trochę historii

Decydując się na noclegi Lądka-Zdroju możemy być pewni, że nie będziemy się tutaj nudzić, mimo, że sama miejscowość nie jest szczególnie duża, to jednak znajdziemy tu sporo atrakcji, także tych o charakterze historycznym. Najstarsze zabudowania pochodzą tu już z początków XVI wieku i należą do nich zabytkowe domy oraz kamienice (niektóre z nich przebudowywane), w których nierzadko mieszczą się dzisiaj prywatne pensjonaty. Jeśli więc ktoś jest wyjątkowym miłośnikiem historii i chciałby nocować w domu, który powstał przeszło 500 lat temu, właśnie w Lądku będzie miał do tego niepowtarzalną okazję.

Prócz tego znajdziemy tu zabytkowy kościół Narodzenia NMP z drugiej połowy XVII wieku, utrzymany w stylu barokowym, zabytkowy pręgierz z tego samego okresu – udostępniony na rynku, można zrobić sobie tam pamiątkowe zdjęcie – oraz neorenesansowy budynek ratusza pochodzący z wieku XVI i przebudowany 200 lat później. Warto tutaj dodać, że uzdrowiskowe walory przyciągały do miasteczka wiele sławnych osobistości, z których wymienić można Katarzynę II i Aleksandra I oraz sławnego pisarza Wolfganga Goethego.

Uzdrowiska

O uzdrowiskowym charakterze miasteczka świadczy sama baza noclegowa, która skupiona jest głównie w centrum miasta tuż obok ośrodków medycznych i sanatoriów. Częstą praktyką jest bowiem przyjazd chorego do sanatorium wraz z rodziną, która wynajmuje kwatery poza szpitalem i w ten sposób łączy element rehabilitacji z wypoczynkiem (znajdź pakiety noclegowo-uzdrowiskowe np. noclegi Lądek Zdrój na meteor-turystyka.pl). Niektóre z ośrodków dysponują dodatkowo własnymi, indywidualnymi atrakcjami, na przykład boiskami sportowymi dla najmłodszych gości, ale i specjalnie wydzielonymi altanami z grillem czy miejscem na ognisko. W większych ośrodkach organizowane są również wieczorne zabawy taneczne, które przyciągają turystów również z innych pensjonatów i hoteli.