Wszystkim wiadomo, że Bytów i jego okolice to idealne miejsce do odpoczynku na łonie natury. Jest to miasto w północnej Polsce, w województwie pomorskim, położone malowniczo wśród lasów i rzek oraz nad jeziorem Jeleń. Jest to najlepsze miejsce do odpoczynku i zwiedzania. Miasto posiada też dużą bazę noclegową. Każdy turysta znajdzie tu odpowiedni dla siebie nocleg.

Bytów kusi zwiedzających licznymi atrakcjami i zabytkami:

Zamek Krzyżacki

W 1390 roku rozpoczęto budowę zamku, jednak właściwe prace budowlane przeprowadzono dopiero 10 lat później pod czujnym okiem Mikołaja Fellensteina – architekta Pałacu Wielkich Mistrzów w Malborku. Zamek wzniesiono z kamieni eratycznych i cegły, na planie prostokąta. W narożnikach powstały trzy wieże okrągłe i jedna kwadratowa. Przy północno-zachodnim skrzydle postawiono budynek z refektarzem, kaplicą, mieszkaniem prokuratora i magazynami na najwyższym piętrze. Natomiast przy skrzydle południowo-zachodnim postawiono kuchnię z magazynem, w którym przechowywano żywność. Brama wjazdowa z mostem zwodzonym znajduje się od strony północno-wschodniej. W 1410 roku zamek został podbity przez wojska Władysława Jagiełły, a po I pokoju toruńskim został oddany prawowitym właścicielom. Zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli podczas wojen, by w czasie wojny polsko-szwedzkiej spłonąć. Został ostatecznie odbudowany i aktualnie mieści się w nim Muzeum Zachodnio-Kaszubskie, hotel i restauracja.

Zwiedzanie Bytowa

Zatrzymując się na urlop w Bytowie warto zwiedzić również kilka innych, ciekawych miejsc. Wartym zobaczenia jest zabytkowy most kolejowy, który jednak nigdy nie pełnił swojej funkcji. Ten most zbudowano ponad 120 lat temu. Jednak po zakończeniu budowy trasę kolejową przesunięto kilkadziesiąt metrów dalej. Według legendy przesunięcie trasy spowodowane było lękiem przed klątwą, którą miał rzucić na budowlę jeden z pracowników, który stracił na niej życie. Kolejnym zabytkiem jest kościół, zbudowany ponad 400 lat temu. Budynek ten jest wzniesiony charakterystycznym systemem ryglowym. Obecnie jest to cerkiew bizantyjsko-ukraińska. Będąc w Bytowie koniecznie trzeba też zobaczyć wieżę kościelną, która liczy 700 lat. Jest to jedyna pozostałość po zniszczonym przez wojska radzieckie kościele pod wezwaniem świętej Katarzyny. W wieży jest teraz oddział Muzeum Zachodnio-Kaszubskiego.